V následujících řádcích se dočtete o hojení permanentního make-upu, jeho péči a závěrem i nějaké ty tipy a zásady, které se budou zaručeně hodit. Zároveň je zde pár bodů, na které si dát pozor, ale to všechno a další se dozvíte dál.

 

Hojení permanentního make-upu, jak probíhá?

Hojení permanentního make-upu záleží na oblasti, kterou si necháváte tetovat. V první fázi hojení začíná pokožka vylučovat pigment a vytváří se stroupek. Barva bude až o 70 % sytější, ne na dlouho (důvodem je právě smíchání tkáňového moku s krví a pigmentem = stroupek). Pokožka se pod ním hojí, přičemž vstřebává pigment. Kdyby byl stroupek násilně odstraněn před vyhojením, nemělo by se co vstřebat a vytvořila by se mezera.

Druhá fáze probíhá vyloupnutím stroupků. Začíná pigmentace. Zpočátku se může zdát, že barva zmizela, avšak barva se teprve začíná vybarvovat. Místa budou do ustálení nerovnoměrné, možná až flekaté. Tato fáze může trvat až měsíc do ustálení barvy.

Hojení může také provázet zarudnutí nebo mírný otok. Avšak nadměrná bolestivost a bouličky jsou alarmující k vyhledání lékaře. Může to být zánět nebo netolerantnost zvoleného pigmentu. Prvotní regenerace trvá 3-7 dní, zcela úplná až měsíc. Po korekci necháme místo alespoň 10 měsíců odpočívat, abychom se vyhnuli podkožnímu zjizvení a rozpití barvy.

Po aplikaci rtů – mírný otok, špatná artikulace

Po aplikaci očních linek – mírný otok, může přetrvávat do dalšího dne

Po aplikaci obočí – obočí neotéká, může být začervenalé

 

9 důvodů, které ovlivňují hojení a následky po aplikaci make-upu:

Vliv okolního prostředí

Aktivita vaší pleti

Typ pleti

Tetovací jehly a zařízení

Hloubka vpichu jehly při zákroku

Metoda

Přípravky, které se používají během aplikace ke zklidnění

Váš zdravotní stav

Šikovnost osoby, která vám aplikaci udělá

Péče o místo po aplikaci a jak je důležité ji nezanedbat:

Ze začátku je třeba si uvědomit, jak důležitá péče je, a že se špatnou péčí můžete narušit výsledek. Péčí můžete výsledek ovlivnit až o 50 %. V žádném případě nestrhávejte stroupky. Není dobré navštěvovat místa, kde se můžete zpotit alespoň 14 dní. Otevření pórů může mít za následek ztrátu pigmentu. Je třeba dodržovat hygienu. Při nedodržení hygienických zásad se mohou vstřebat škodlivé a nežádoucí látky, což vede k infekci nebo změně barvy.

 

Po aplikaci cca 30 minut:

Očistit tetované místo vlhkým tamponkem s antibakteriálním mýdlem, abyste odstranili všechen tkáňový mok a dříve aplikovaný bariérový krém

Po zbytek dne:

Očistit 3x za den místo vlhkým tamponkem s antibakteriálním mýdlem

Odsávat papírovým kapesníčkem tkáňový mok, nebudete mít velké stroupky

 

Co dodržet následujících až 7 dní?

Neomývat vodou (3-4 dny)

Chránit se před slunečním zářením

Nepoužívat masky ani dekorativní kosmetiku

Nechodit do znečištěného prostředí

V případě rtů neolizovat

Udržovat místo v suchu

Nepoužívat pečující kosmetiku

Nezdržovat se ve vlhkém prostředí

Není dobré užívat některé léky proti bolesti

V následujících 30 dnech:

Vyhnout se opalování, solárium, světelné terapii, chemickým peelingům, mikrodermabrazi, krémům s regeneračními faktory, bělícím krémům, krémům s AHA kyselinami, pleťovému mléku, či izotonických prostředků

Vynechat laserové ošetření (může zničit pigment a vést ke spáleninám)

Chránit místo před prudkým sluncem SPF 50

Při koupání si dát pozor na sůl a chlór, způsobují zesvětlení pigmentu

Tipy:

U rtů pít brčkem a nekonzumovat zbarvené potraviny

Spát na zádech (3-5 dní)

Nenavštěvovat posilovnu, koupaliště

Otoku dát pro zmírnění suchý studený obklad

Neplánovat důležité schůzky

Místo aplikace potírat doporučeným krémem pomocí vatové tyčinky

Po aplikaci očních linek si udělat studené čajové obklady (uvařte si silný černý čaj a dejte ho vychladit. Po vystydnutí namočte vatové tamponky, které vyždímané přikládáme na oči)

Tak už jste se dozvěděli o hojení permanentního make-upu a jeho péči. Také o tom, čemu je dobré se vyvarovat. Zajisté vám budou tyto informace přínosné, pokud jste už o permanentním make-upu někdy přemýšleli nebo pouze o něm slyšeli. A jaký máte na to názor vy? Už jste byli na permanentním make-upu a zažili to, nebo naopak něco jiného? Neváhejte napsat komentář a podělit se o svůj zážitek, či tipy.

Renáta Šímová