Jak co nejrychleji sehnat pronájem bytu v Prostějově? Odpověď na tuto otázku by neměla být…
Pronájem bytu v Šumperku se nejspíš opět prodraží. Činže jdou nahoru a najít něco za rozumné peníze je stále obtížnější. Nájemné zde začíná na částkách kolem 8 000 Kč měsíčně za garsonku a u větších bytů typu 2+kk se ceny pohybují od 10 000 Kč výše. Nabídka je omezená – aktuálně je v Šumperku k dispozici přibližně 20 nájemních bytů, což při rostoucí poptávce samozřejmě vede k dalšímu zvyšování cen.
Pokud vážně přemýšlíte o pronájmu, jednejte rychle. Nejenže je dnes nabídka poměrně skromná, ale nové byty přibývají jen velmi pomalu, což problém s dostupností bydlení nadále prohlubuje.
Sháníte pronájem bytu v Šumperku? Možná “půjdete na kompromis”
Nájemní bydlení zdražuje jak ve velkých městech, tak v těch menších. Šumperk není výjimkou. Tento trend je způsoben řetězcem několika faktorů – nedostatkem nově postavených bytů a s tím souvisejících vysokých cen nemovitostí, potažmo pak rostoucí poptávkou po pronájmech. Kdo nedosáhne na vlastní střechu nad hlavou, je zkrátka nucen platit činži.
Zatímco města jako Praha, Brno nebo Olomouc vykazují rekordní růst nájmů, v menších obcích, včetně Šumperku, je tempo zdražování přece jen mírnější. A kdo v Šumperku žije v obecním, ten je na tom ještě lépe. Radnice zdražuje jen někdy a navíc v rozumných mezích. Tržní nájmy šly však za poslední roky citelně nahoru i v relativně malých obcích, což řadu lidí nutí dělat kompromisy. Jaké? No, znáte někoho, kdo by nechtěl bydlet v prostorném a nově zařízeném bytě? Asi ne. Většina z nás by to jistě uvítala. Mnozí jsou však nuceni vzít za vděk garsonkou a vybavení si navíc musí obstarat sami.
Garsonka za 8 tisíc, větší byt pak nejméně za deset
Cenová hladina nájemného v Šumperku odpovídá celorepublikovému průměru v menších městech. Aktuální nabídka je zhruba následující:
- Garsonky: od 8 000 Kč měsíčně
- Byty 1+kk: přibližně 9 000 Kč
- Byty 2+kk: od 10 000 Kč měsíčně
- Dispozice 3+kk a větší: nad 12 000 Kč za měsíc
Vyšší standard nebo kvalitnější vybavení bytu může cenu dále zvýšit, což platí zejména pro moderní nebo nově zrekonstruované nemovitosti. Náklady na energie a služby pak vaše celkové výdaje samozřejmě ještě zvýší. S tím je nutné počítat.
Proč je o činžovní byty takový zájem?
Jak už jsme uvedli, jedním z hlavních důvodů růstu nájemného je stále stoupající cena rezidenčních nemovitostí. Kdo si kvůli vysokým cenám nemůže koupit svůj vlastní byt, hledá alespoň pronájem. Poptávka po nájemním bydlení tak roste a spolu s ní jdou nahoru i činže. V posledních letech se průměrná cena bytu v České republice zvýšila o vyšší desítky procent. Pro mnoho lidí se tak pořízení vlastního bydlení stalo nedosažitelným snem.
V Šumperku sice není situace tak dramatická, ale i tady je řada lidí odkázána “pouze” na pronájem. Tento trend je obzvláště výrazný mezi mladými lidmi, kteří navíc často nejsou schopni získat dostatečně vysokou hypotéku, aby vlastní bydlení mohli získat alespoň na splátky.
Očekávat zlevňování? Nerealistická představa!
Pokud snad doufáte, že by se v blízké budoucnosti situace zlepšila, a že si nižší nájemné tak nějak “vysedíte”, čeká vás nepochybně zklamání. Činže budou téměř jistě růst i nadále. Staví se totiž málo bytů. A to, co vyroste, je předražené. Takže lidí odkázaných na pronájem je stále více a více. . Tlak na růst činží je tak “zajištěn”. Věřit v pokles nájemného, to je mimo realitu. V nejbližších letech určitě.
Vliv uprchlické krize není zanedbatelný
Uprchlická krize spojená s válkou na Ukrajině také přispívá k růstu poptávky po nájemních bytech. Jen v České republice je nyní odhadem na 400 000 ukrajinských uprchlíků, kteří pochopitelně potřebují střechu nad hlavou. Někteří si snad pořídili vlastní byt. Těch je ale menšina. Jiní jsou dosud na ubytovnách, ale právě tam už řada z nich jednoduše žít nehodlá. Ohlížejí se proto po pronájmech.
V Šumperku, podobně jako v dalších městech, se tato situace projevuje větší konkurencí mezi zájemci o bydlení, což zvyšuje tlak na růst nájemného. Kromě toho je třeba zohlednit, že uprchlíci často hledají menší a levnější byty, které bývají na trhu nejžádanější. Tento tlak na nižší cenové kategorie bytů je viditelný po celé republice.
Ceny nemovitostí i nájmů ženou nahoru také investoři
Dalším faktorem zvyšujícím ceny bytů a potažmo pak nájmů je investiční poptávka. Nově postavené byty často nakupují velcí investoři, jako jsou třeba penzijní fondy nebo investiční banky, aby je dále pronajímali. Tento trend má několik důsledků:
- Snižuje dostupnost bytů pro běžné obyvatele.
- Zvyšuje průměrné ceny nemovitostí.
- Zajišťuje další růst nájemného, protože investoři obvykle nastavují ceny tak, aby si zajistili návratnost své investice (situace na trhu, k níž sami nemalou měrou přispívají, jim to umožňuje)
Pro běžné obyvatele to znamená, že se vlastní bydlení stává spíše luxusem.
Lze si zajistit pronájem za rozumné peníze?
I přes nepříznivý vývoj cen je někdy možné najít nájemní bydlení za poměrně rozumných podmínek. Každý odborník vám doporučí pravidelně sledovat nabídky na realitních portálech a když už něco solidního objeví, jednat rychle – cenově přijatelné byty v Šumperku, ale samozřejmě i jinde, se často pronajímají během několika dní, maximálně týdnů. Je také rozumné zvážit nějaký ten kompromis, například sdílené bydlení. Také je vhodné využít místní kontakty nebo sociální sítě, kde se často objeví nabídky, které se na realitní portály vůbec nedostanou.
Aktivní a flexibilní přístup může výrazně zvýšit šance na nalezení vhodného a cenově přijatelného pronájmu. Pamatujte na to!