Jak co nejrychleji sehnat pronájem bytu v Prostějově? Odpověď na tuto otázku by neměla být příliš složitá. S ohledem na počet obyvatel (44 tisíc) je nabídka volných nájemních bytů poměrně slušná. V současné době jich je inzerována přibližně stovka. Za garsonku dáte zhruba šest tisíc a 2+kk můžete mít už od sedmi tisíc korun měsíčně. Získat pronájem však není žádná samozřejmost. Každý rozumný majitel si vás zřejmě nejdřív trochu prověří a svou roli sehraje také první dojem, kterým na něj dokážete zapůsobit. Zvládnete to? Víte, jak si co nejjednodušším způsobem získat důvěru a zvýšit pravděpodobnost úspěchu? Říká vám něco pojem „předávací protokol“? A věděli jste, že v případě potřeby máte právo si na nové adrese zřídit trvalý pobyt?

 

Jak na pronájem bytu?

Prostějov je skutečně krásné město s dlouhou historií. Navzdory nezadržitelným změnám a moderní výstavbě několika posledních dekád je stále plné nejrůznějších památek a zajímavých budov. Velké části tohoto jihomoravského města se do značné míry podařilo zachovat si svůj původní ráz. Máte v úmyslu se sem přestěhovat? Možná tuto skutečnost oceníte. Jste v situaci, kdy z nějakého důvodu koupě vlastní nemovitosti nepřichází v úvahu a rozhodli jste se proto najít si pronájem? Volných bytů je tady relativně dost, takže je z čeho vybírat. Raději však neotálejte a navštivte některý z realitních portálů a to dřív, než činže po letošní stagnaci opět porostou!

Kladete si otázku, jak přesvědčit majitele, aby podepsal smlouvu právě s vámi? Poměrně snadno. Stačí udělat dobrý dojem a následně učinit ještě nějaký ten vstřícný krok, kterým si nového „pana domácího“ bezesporu nakloníte. Jak na to?

 

Jak vypadají činže v Prostějově? (01/2021)

DISPOZICE UŽITNÁ PLOCHA ČINŽE
1+1 35 m2 6 200 Kč
2+kk 48 m2 7 000 Kč
2+1 53 m2 8 600 Kč
3+kk 68 m2 10 500 Kč

 

3 kroky k novému domovu

Jak si získat důvěru majitele nájemního bytu? Jak ho přimět, aby svěřil klíče od své nemovitosti zrovna vám a ne někomu z dalších zájemců? Vlastně na tom není celkem nic složitého a věřte, že následující věci obvykle fungují. Které tři kroky vám s trochou štěstí zajistí nový domov?

  1. UDĚLEJTE DOBRÝ DOJEM – význam prvního dojmu, který na majitele uděláte při prohlídce bytu, může rozhodnout o všem. Je to v mnoha ohledech podobné jako při pracovním pohovoru. Když z vás druhá strana nebude mít dobrý pocit, vidíte se nejspíš naposledy. Chovejte se přirozeně a uvolněně. Tím obvykle nic nezkazíte.
  1. NABÍDNĚTE VYŠŠÍ KAUCI – bez kauce nebo tzv. jistiny se dnes žádný pronájem zpravidla neobejde. Tato finanční jistota sloužící k úhradě případných škod nebo nedoplatků za služby se většinou sjednává ve výši jedné činže. Máte-li například měsíčně platit 7 tisíc, budete muset předem složit ještě stejnou sumu jako kauci. Chcete zapůsobit skutečně seriózním dojmem a rozptýlit i ty nejmenší pochybnosti, které by snad majitel mohl mít? Sami navrhněte, že složíte jistinu ve dvojnásobné výši, aby bylo hned od počátku zřejmé, že máte i do budoucna v úmyslu jednat korektně. Mělo by to zabrat.

 

  1. POSKYTNĚTE DALŠÍ ZÁRUKY – je pravděpodobné, že si vás coby potenciálního nájemníka majitel bytu nejprve trochu prověří. Nikdo nechce riskovat, že si do domu nastěhuje člověka, se kterým budou jenom potíže. Možná se proto podívá, zda nemáte záznam v insolvenčním rejstříku a bude asi chtít vědět také to, jestli jste nebyl v minulosti trestán. Buďte i v tomto případě aktivní a nějakou záruku vaší solidnosti nabídněte sami. Jste ve svém zaměstnání spolehliví a máte šéfa, který to dovede ocenit? Požádejte ho, aby vám vystavil nějaké „dobrozdání“, ve kterém bude uvedeno, jak dlouho a jak dobře ve firmě pracujete. Taková reference může být známkou vaší stability a dobrým předpokladem pro uzavření nájemního vztahu.

 

Zkontrolujte si předávací protokol!

Zapůsobili jste na majitele natolik, že se s vámi dohodl a svěří vám do užívání svůj byt? Výborně! Až budete podepisovat nájemní smlouvu, nezapomeňte, že její součástí by měl být také předávací protokol. Sepsání tohoto dokumentu může do budoucna oběma stranám ušetřit spoustu nepříjemných starostí. Mělo by v něm být uvedeno, v jakém stavu nemovitost přebíráte a to včetně vybavení. Nemohou rozhodně chybět ani záznamy aktuálního stavu měřičů elektřiny, plynu nebo vody. Význam podobných údajů oceníte ve chvíli, kdy budete byt předávat zpět jeho vlastníkovi.

 

Na trvalé bydliště máte nárok!

Až se nastěhujete, nezapomeňte si na nové adrese zřídit trvalé bydliště. Tedy za předpokladu, že o to máte zájem. Nebo snad nevíte, že vám majitel bytu takovou věc nemůže zakázat? Když už se vám podařilo sehnat pronájem, nebylo by sice vhodné jednat vyloženě proti vůli vlastníka, to je pravda. Pokuste se tedy na této věci nějak dohodnout. Pokud trvalé bydliště v novém bytě mít potřebujete, musí vám to být umožněno a rozumný majitel vám určitě vyjde vstříc.

Budete hledat pronájem poprvé nebo s tím máte už nějaké zkušenosti? A jakou cestu zvolíte? Zkusíte to přes známé, prolistujete inzerci v novinách nebo si byt najdete na internetu, na některém z realitních portálů?

Renáta Šímová