Ekologie, zdravý životní styl, záchrana naší milované planety… Témata, která hýbou světem, a která mají také spoustu zapálených příznivců i pohrdavých odpůrců. A vše posledních letech rozdmýchává nejen rozporuplná postava Grety Thunberg. Ta se pro někoho stala ikonou a nadějí pro lepší zítřky, pro jiné zase loutkou posedlou zlou nemocí. Ať je pravda možná na obou stranách, diskuze na tato témata zvedají ze židle nejednoho z nás. Dokážeme zachránit planetu? Co začít sami u sebe? Znáte výhody a nevýhody cesty za zdravějším životem?

 

Přírodní kosmetika

Čistě přírodní kosmetiku používala již egyptská královna Kleopatra, o jejíž kráse se povídá dodnes. Okurkovou masku, heřmánkový obklad, ovesné vločky nebo droždí používaly naše babičky při péči o pleť naprosto běžně. Vlivem dnešní běžné komerční kosmetiky se nám však pod kůži mohou dostávat i látky, které do těla tak úplně nepatří. Při větší koncentraci mohou škodit jak kůži, tak i vnitřním orgánům. Není čas to změnit?

Jasná zpráva pro všechny! Čistá přírodní kosmetika využívá převážně nebo výhradně přírodní suroviny s použitím přírodních nosných bází. Na rozdíl od komerční kosmetiky, která sice také využívá sílu přírody s jejími pečujícími a léčebnými složkami, neváhá však využívat také nefunkční nebo dokonce škodlivé nosiče. Těmi jsou například deriváty ropy (parafín, vazelína nebo minerální oleje). A to je, oč tu běží.

Lidé, kteří používají přírodní kosmetiku, většinou také trochu jinak přemýšlejí, takže preferují nákup kosmetiky v recyklovatelných obalech, nebo dokonce v obchodech bezobalových. V těch lze pořídit jak potraviny, tak kosmetiku nebo drogerii pro úklid.

EKO zahradničení

Zemědělství provází člověka již minimálně 10.000 let. Výrazné vlivy na jeho rozvoj jsou dokladovány z Číny, Středomoří, starověkého Řecka či Egypta. Za posledních 200 let jsme svědky zvýšení produkce díky využití mechanizace, syntetického hnojení, šlechtění a genetických úprav. Nedala na sebe čekat také jeho zdravější varianta s výslednými BIO produkty.

Výhody:

  • Zdravé a chutné jídlo– Není pochyb o tom, že zelenina či ovoce pěstované v opravdové zemině a utržené v plné zralosti nám nabízí více chuti a síly, než například dovozové plody hydroponního pěstování.
  • Pokud necestujete na zahradu přes půl republiky soukromým tryskáčem, patří mezi výhody vlastní zeleniny její minimální uhlíková stopa a výrazná úspora lidských zdrojů.
  • Vypěstované potraviny nemusíte kupovat.
  • Za velký benefit lze považovat fakt, že není třeba vyrábět a likvidovat plastové obaly.
  • Pobyt na čerstvém vzduchu a fyzická námaha podporuje kondici.
  • Při zahradničení se dá nádherně relaxovat, odbourávat stres a zlepšovat psychickou pohodu.

Nevýhody:

  • Největší nevýhodou soukromého zahradničení je jistě investovaný čas.
  • Dosti nerovný je také boj proti škůdcům a přirozeným nepřátelům plodin. Plodiny domestikované z odlišných podnebí v tom našem daleko častěji trpí nemocemi, proti kterým je často velmi nelehké bojovat pouze přírodní cestou.

A co si přeje Greta?

Cesta k záchraně naší planety bude krušná, dlouhá a zatím není jisté, jestli i úspěšná. Není pochyb, že ekologická aktivistka Greta Thunberg nám přes všechny pochybnosti může být inspirací. Co si však ona sama přála ke svým 18. narozeninám?

Podle jakých kritérií kupujete kosmetiku nebo potraviny vy? Je hlavním kritériem cena, původ, nebo kvalita? Preferujete lokální produkci, nebo při svém výběru nehledíte na zdroje a případnou uhlíkovou stopu? Byl pro vás tento článek inspirací pro vaši změnu v budoucnu?

Renáta Šímová