I na volbě prostěradla záleží. Při správném výběru materiálu dokáže v teplých letních nocích navodit chladivý pocit. V zimě naopak zahřát. Chrání matraci před zašpiněním, ale zároveň dotváří estetický dojem celé ložnice. Současná prostěradla se vyrábějí z různých druhů materiálu v různém designovém provedení. Některé dokonce mají i drobná vylepšení. A co je hlavní:  usínat na čerstvě povlečené posteli je minimálně příjemné.

Prostěradlo nemusí být jen bílá nuda, která se každé ráno musí znovu upravovat. 

Jste noční cestovatel po posteli, který se každé ráno vzbudí  s prostěradlem pod hlavou? A už vás nebaví pořád jej rovnat, aby se další ráno opakovala stejná situace?

 Zkuste napínací prostěradlo. Napnete jej jen jednou a ráno jej nemusíte nikde “hledat”. Bude na svém místě do té doby, než se jej rozhodnete vyměnit za jiné a vyprat.  Nemusíte se bát ani případného skládání.se Stačí vložit ruce do vnitřních stran rohů delší strany prostěradla. Pak oba rohy dát k sobě, jeden přetáhnout přes druhý. Tím se vám prostěradlo dá hezky na sebe. Pak k sobě přiložit i zbývající dva rohy a vyrovnat. Vznikne obdélník, který lze už složit klasicky nebo do ruličky. Za pět vteřin je hotovo.  

V zimě už vás nemusí trápit noční chlad. Froté a flanel pomohou čelit těmto nepříjemným pocitům 

Froté prostěradla jsou velmi příjemnými společníky do zimních měsíců. Díky své struktuře mají nejen dobrou savost, ale hlavně skvělou hřejivost, což se v zimě určitě vyplatí. Kvalitní froté prostěradla mívají velkou gramáž, a proto lze počítat s dlouhou výdrží. Ideální jsou také na údržbu – žehlit se nesmějí a od aviváže by měl majitel také opustit. Velmi často jsou prodávána jako napínací prostěradla.  

Další variantou, která vás zahřeje, je prostěradlo z flanelu. Jde rovněž o pocitově příjemný materiál, který si oblíbíte pro jeho hřejivost, ale i odolnost a hebkost. Na rozdíl od froté se   pro  prostěradlo z tohoto materiálu  doporučuje žehlení. 

Jersey a satén jsou pro milovníky pohodlí a krásy 

Bavlněný satén dodá pocit luxusu a v teplých nocích léta zajistí pocit příjemného chladu. Jedná se o jedny z nejkvalitnějších bavlněných prostěradel. Na dotyk jsou hebká a trochu se lesknou. Kromě toho velmi dobře odvádějí vlhkost. Prostě ideální a krásné prostěradlo na léto. Doplněné saténovým nebo damaškovým povlečením dodají vašem interiéru na krásném vzhledu. Ale tím můžete jen začít – možností,  jak vylepšit svůj byt, je mnohem více. 

Volbou pro horké dny může být i bavlněný jersey. Jedná se o jedno z nejjemnějších prostěradel, které se svou strukturou přibližuje k látkám, ze kterých se vyrábějí trička. Je velmi savé, hladké a příjemné na dotek. Díky savosti i chladivému efektu se hodí spíše pro horké letní noci než na zimní období. 

7 tipů, jak se o prostěradla starat

  • Pro zachování hezkých barev je lepší prát prádlo na 40 stupňů Celsia. Většina povlečení je testována i pro vyšší teploty, ale pokud chcete zachovat prádlo nejen čisté, ale i dlouhodobě hezké – je 40 stupňů nejoptimálnější teplota. 
  • Prostěradla by se měla prát minimálně každých 14 dnů, v případě nemoci a horkých dní ještě častěji.
  • Čistě bílé prostěradlo je možné bez obav prát i na 60 stupňů Celsia. 
  • Pokud máte pochybnosti, na prostěradle najdete etiketu s pokyny, jak textil správně vyprat.
  • Aviváž ani sušení v sušičce se všeobecně nedoporučují. Po aviváži bude prostěradlo více nadýchané, ale tím, jak aviváž obaluje vlákna, dochází k postupnému ničení jeho  vlastností, a to  hlavně u přírodních materiálů. Pokud nemáte jinou možnost sušení, je dobré volit spíše delší programy s méně intenzivními teplotami.
  • Ne každé prostěradlo snese žehlení – žehlení jersey nebo froté prostěradel se v zásadě nedoporučuje. Ostatní materiály je lepší žehlit po rubové straně. 
  • Pokud chcete, aby prostěradlo vydrželo co nejvíce jasné a co nejdéle, je lepší vybírat z kvalitnějších prostěradel.

A co vy? Patříte ke skupině lidí, která by nejraději vyžehlila i ponožky? A nebo naopak nežehlíte vůbec?

Renáta Šímová