Nežádoucích chloupků na těle se lidé zbavovali prakticky odpradávna. A to z různých důvodů. Většinou se jednalo o důvody estetické, což platí i v dnešní době. Některé depilační praktiky přetrvaly do dnešních dob. Jednou z nich je depilace cukrovou pastou.

Jak probíhá depilace cukrovou pastou

Při této depilační technice je základem vytvoření cukrové pasty, která musí mít správnou konzistenci. Při samotné proceduře je důležité nanášet pastu proti směru růstu chloupků a dobře ji vmasírovat do pokožky. Po pár vteřinách se uchopí jedna strana cukrového pásu a prudkým pohybem se strhne ve směru růstu chloupků.  

Jak probíhá epilace laserem

Laserová epilace je moderní a rychlý způsob, jak se zbavit ochlupení na jakékoliv části těla. Laserový paprsek zamíří přes chloupek přímo na vlasovou cibulku a zničí ji. Tím pádem už žádný další chloupek z konkrétního místa neroste.  

Proč zvolit raději laserovou epilaci

1. Příprava na depilaci/epilaci

Pokud má být depilace cukrovou pastou účinná, pak je zapotřebí nechat chloupky dorůst do délky alespoň 4 milimetrů. Což znamená, že dobrou polovinu roku budete muset zarostlá místa zakrývat a hladké pokožky si užijete pouze omezeně. Před laserovou epilací je možné chloupky holit žiletkou.

2. Bolestivost

Někteří lidé jsou k bolesti vnímavější, a proto mechanické depilační techniky snášejí velice špatně. Vzhledem k tomu, že se při depilaci cukrovou pastou chloupky vytrhávají, je jasné, že se to bez bolesti neobejde. Při laserové epilaci je ošetřené místo chlazené a klient pociťuje většinou jen brnění.

3. Citlivá pokožka

Každý člověk je jiný, a proto je jiná i jeho pokožka. Při cukrové depilaci na více citlivých místech těla může dojít i k mechanickému poškození kůže. Platí to především na obličeji a intimních místech. V některých případech může dojít ke stržení části kůže. Laserové epilace je k pokožce naprosto šetrná.

4. Časová investice

Příprava cukrové pasty na depilaci je celkem zdlouhavý proces a je nutné přesně dodržet daná pravidla. Cukrová pasta musí mít nejen správnou konzistenci, ale také teplotu. Pokud by se některá podmínka nedodržela, pak je výsledek nedostatečný nebo dokonce nulový. Nezbývá než začít znovu. Časová investice v případě laserové epilace je nesrovnatelně nižší. Tady se totiž stačí jen objednat.

5. Finanční investice

Na první pohled by se mohlo zdát, že se finančně nedá laserová epilace a depilace cukrovou pastou srovnávat. Je ale třeba zamyslet se nad tím z dlouhodobého hlediska. Je pravda, že do laserové epilace investujete větší finanční prostředky. Je to ale v rámci jednoho jediného roku. Do ostatních depilačních praktik, mezi které patří i cukrová pasta, budete investovat po celý zbytek života.

Možné vedlejší účinky a rizika spojená s laserovou epilací

K nejčastějším vedlejším účinkům laserové epilace patří zarudnutí nebo otok. Jsou to naprosto běžné projevy, které v krátké době vymizí. V některých případech se také může stát, že laserová epilace nepřinese žádaný efekt. Jedním z důvodů je nekvalitní laserový přístroj. Toto riziko vyloučíte volbou prověřeného kosmetického salonu. Druhým důvodem může být nedodržení pravidel ze strany klienta. 

Pokud před laserovou epilací byla na pokožce provedena depilace voskem, cukrovou pastou nebo depilačními krémy, pak laser nedokáže zasáhnout zeslabený nebo poškozený vlasový kořínek. Tomuto riziku zabráníte tím, že před epilací budete používat určitý čas pouze žiletku.

Na závěr ještě jeden důvod, proč se rozhodnout pro laser

Jak bylo řečeno, výsledný efekt u depilace cukrovou pastou je závislý na mnoha okolnostech. My se v tuto chvíli zamyslíme nad tím, jak dlouho vydrží depilace cukrovou pastou, pokud vše proběhlo tak, jak mělo. Některé zdroje uvádějí, že pro stálý efekt je zapotřebí depilaci opakovat v pravidelných frekvencích dvou až tří týdnů.

Pokud tedy jedete na delší dovolenou, bude asi nutné vzít si depilační pomůcky s sebou. Laserová epilace je rozdělena zpravidla do šesti sezení v rozmezí cca pěti týdnů. Po ukončení procedury se doporučuje jednou za rok přijít na udržovací sezení. Od chloupků už máte tedy prakticky navždy pokoj.

Renáta Šímová