Někomu snad může cena transplantace vlasů připadat poněkud vysoká, vždy však záleží především na úhlu pohledu. Nejprve je třeba si říct, že transplantace tohoto typu je velmi jemná, precizní a vysoce odborná práce, která se navíc neobejde bez speciálních pomůcek a přístrojů. Když si tohle uvědomíte, už vám částka vynaložená na pořízení zbrusu nové pokrývky hlavy nemusí připadat nijak přemrštěná. A je tu ještě jeden, zřejmě mnohem důležitější aspekt. Jaký? Jde o to, kdo konkrétně tuto cenu posuzuje. Tedy zda člověk, který se nedostatkem vlasů trápí nebo někdo, kdo jich má „na rozdávání“. Zajímáte se o tento obor a chcete vědět, jaké jsou běžně používané metody nastřelování vlasů? A víte, kdo je častějším klientem specializovaných klinik, na kterých jsou tyto zákroky prováděny? Jsou to spíše muži nebo ženy?

Je cena transplantace vlasů přiměřená?

Zda vám bude připadat nastřelování vlasů levné nebo naopak drahé do značné míry závisí především na vaší konkrétní situaci. Přesněji řečeno na tom, „co máte na hlavě“ a jak jste s tím spokojeni. Dostatek vlasů je velice důležitý zejména tehdy, pokud jste mladí, nicméně i starší lidé se samozřejmě rádi cítí lépe. Jestliže máte klasickou pleš nebo je pokrývka vaší hlavy značně prořídlá třeba vlivem nemoci či úrazu a dennodenně vám tento fakt ztrpčuje život, nebude vám ani 50 nebo 60 tisíc korun připadat jako přehnaná suma. Za znovunabyté sebevědomí dáte rádi téměř cokoliv. Naproti tomu člověk s vlastní bohatou „hřívou“, který si vaše pocity nedokáže ani vzdáleně představit, si opravdu může myslet, že je to drahé.

Muži versus ženy

Je obecně známo, že muži přicházejí o svou kštici rychleji a také mnohem častěji než ženy a do značné míry ne vlastní vinou. Je to dáno jednak jejich nižší odolností proti stresu a také hormonem, tzv. DH testosteronem. Kdy a jak moc začnou člověku vlasy padat, to dnes pochopitelně ovlivňuje také životní styl. Hodně kouříte? Špatně jíte? Dopřáváte si spánek málo a nepravidelně? Pokud jste ženou, můžete mít časem problémy. Jste-li muž, čeká vás pleš dříve či později takřka se stoprocentní jistotou.

Rozdílů mezi pohlavími je víc

Mezi pohlavími jsou však také další rozdíly. Zatímco se řada mužů se ztrátou vlasů dokáže postupně vyrovnat a některé z nich dokonce holá hlava netrápí vůbec, ženy jsou na tom o dost hůře. Dámy si na svých vlasech zakládají a stále vymýšlejí, jak o ně co nejlépe pečovat. Není proto divu, že se žena, jakkoliv silná, s jejich řídnutím nebo dokonce s viditelnou pleší smiřuje jen velmi obtížně. Bohatá kštice totiž k ženské kráse odedávna patří a dámy podstupují transplantaci téměř stejně tak často jako pánové. Navzdory již zmiňovanému faktu, že je podobné problémy postihují v podstatně menší míře než muže.

Sebevědomí máte jenom jedno

Určitá míra zdravého sebevědomí je pro úspěch v životě zpravidla zcela nezbytná. Pokud se člověk, který přišel o vlasy, kvůli tomuto handicapu necítí „ve své kůži“, je to na jeho každodenním chování bohužel znát. Nejistota pramenící z pocitu méněcennosti vám může bránit jak v kariéře, tak v navazování vztahů a to zejména těch partnerských. Jsou samozřejmě lidé, většinou muži, jimž holá hlava na sebevědomí nic neubere. Většina z nás si však život bez přirozené pokrývky hlavy asi příliš představit nedovede. Někdo proto podstupuje nejrůznější procedury, zatímco jiný se raději rovnou rozhodne pro transplantaci. O radikálním zákroku uvažuje například také britský princ Harry. Naštěstí pro všechny, které padání vlasů trápí, existuje hned několik osvědčených metod, jakými lze ztracený vlasový porost získat zpět.

Osvědčené metody „nastřelování“ vlasů

Rozhodli jste se svůj problém vyřešit radikálně a jednou provždy? Neriskujte zákrok na některé z blízkovýchodních klinik, které obvykle lákají klienty nižší cenou, ale až na výjimky mají potíže s kvalitou. Podstupte transplantaci doma, specializovaných pracovišť je v České republice několik. Na výběr budete mít přinejmenším ze tří prověřených metod, které jsou u nás běžně dostupné. Co se vám nabízí?

  • SmartGraf – nejnovější metoda, která vám dík použití unikátního přístroje zajistí mimořádně vysokou úspěšnost celé procedury. Je nejenom bezbolestná, ale také časově nenáročná (celkově pouhých několik hodin). Období nezbytné rekonvalescence je rovněž velmi krátké a přístroj lze využít i v případě obnovy vousů a obočí.
  • FUE – zvláštním nástrojem jsou pacientovi odebrány malé štěpy (pokaždé jen 2 – 3 vlasy), které jsou transplantovány teprve poté, co podstoupí „lázeň“ ve speciálním roztoku. Jde o časově náročnější postup než v případě „SmartGraf“, nicméně je spolehlivý a dosahuje se při něm velmi solidních výsledků.
  • FUT – invazivní zákrok, při kterém je pacientovi odebrán ze zátylku „skalp“ a takto získané vlasy se následně po částech transplantují na předem vybraná (obvykle nejvíce postižená) místa na hlavě. Ránu, která na zátylku vznikne, je nutné kvalitně zacelit!

Pocit sebejistoty stojí za jakékoliv peníze

Náš krátký článek jsme začali úvahou o cenách transplantací a podobně ho teď také zakončíme. Přestože „nastřelování“ vlasů připadá mnoha lidem zbytečně drahé, nedá se s tímto názorem tak docela souhlasit. Jistě, třeba 50 tisíc korun může být pro někoho hodně peněz, o tom není pochyb. Zeptejte se ale člověka, který po letech útrap způsobených neustálým padáním vlasů zákrok podstoupil, a pochopíte, jak radikální změnou prošel nejen jeho vzhled, ale především psychika. Pocit znovu získané sebejistoty a s tím související kvalita života jsou něčím, co za podobnou útratu nepochybně stojí.

Nebo tomu nevěříte? A znáte někoho, kdo transplantací vlasů prošel? S jakým výsledkem?

Renáta Šímová