Ňadra jsou jedním ze symbolů ženské krásy a pokud příroda nebyla v tomto ohledu moc přívětivá, může být plastická operace prsou cestou, jak vše napravit. Nespokojenost s vlastním tělem může časem vést až k depresím. Nejedná se proto o žádnou banalitu, ale o zásadní životní rozhodnutí.

 

Plastická operace prsou může mít mnoho důvodů

To, jak se žena vidí v zrcadle a jak ji posuzují ostatní, je důležité pro kvalitu jejího života. Je mnoho důvodů, proč se žena rozhodne pro tento zákrok. Častou příčinou jsou:

  • malá takzvaná „chlapecká prsa,“
  • asymetrie prsou – ňadra mají rozdílnou velikost. To nepředstavuje jen kosmetický problém, ale částečně i zdravotní. Kostra je jinak zatěžována. O výběru padnoucí podprsenky a oblečení nemluvě
  • stav po rakovině prsu
  • povadlá prsa po těhotenství a kojení
  • nevhodná velikost – nemusí jít jen o zvětšení prsou, ale také o zmenšení příliš velkých ňader, které neúměrně zatěžují páteř jejich nositelky.

 

Na věku i zdravotním stavu záleží

Operace se dělají od dosažení plnoletosti, tedy od 18 let, a při dobrém zdravotním stavu. Maximální věk není omezen, záleží však na celkové kondici a zdravotním stavu ženy. V každém období svého života si ženy mohou dovolit ukázat krásný, upravený dekolt.

Nejvhodnějším časem pro tento chirurgický zákrok nastává tehdy, kdy žena už má ukončené kojení svých dětí a další děti už neplánuje.

 

Mladé ženy, které chtějí postoupit tuto operaci, by měly dobře zvážit její načasování. Těhotenství a kojení může ovlivnit tvar prsou získaný operací, proto je lepší plánovat rodinu až v delším časovém horizontu. Je však také důležité zmínit, že prsní implantáty laktaci nikterak neomezují, dítě neohrožují a při kojení řeší maminky stejné problémy jako ty bez implantátu.

 

Vybrat správného odborníka je základem úspěchu

Některé ženy přicházejí do ordinací plastických chirurgů s jasnou představou svých budoucích ňader. Jiné představu nemají. Konzultace je v obou případech nutná. Ne všechny sny mohou být splněny – třeba kvůli zdravotním omezením. Proto je důležitý výběr odborníka, který kriticky posoudí přání i stav své budoucí pacientky.

  • Atestace v plastické chirurgii je základem. Mnoho chirurgů v tomto oboru je členy České společnosti plastických chirurgů, popřípadě jsou registrování ve Společnosti estetické chirurgie.
  • Reference napoví. Je však důležité si ověřit, že se jedná o reference nezaujaté a opravdové. Ne vše, co se píše na internetu, je pravda.
  • Celkový přístup lékaře ukáže. Konzultace je velmi důležitá součást celé plastické operace. Chirurg by měl vyslechnout přání pacientky, ale zároveň toto umět kriticky zhodnotit a upozornit na rizika s tím spojená. Udělat si čas. Je důležité si uvědomit, že operace se promítne do celkového vzhledu ženy a ovlivní její další život.

 

Na co se připravit

Operace se většinou provádějí na specializovaných plastických klinikách a jsou prováděny v celkové anestezii.. Žena však nejprve podstoupí předoperační vyšetření. Délka samotného zákroku převážně trvá od jedné do dvou hodin. Po něm je potřeba počítat s hospitalizací, její délka však není nikterak závratná – jedná se o jeden či dva dny. Klidový režim by měl být minimálně týden, fyzické aktivity by se žena měla vzdát alespoň 2 měsíce. Odměnou však bude krásný dekolt.

Plastická operace prsou není maličkost. Její výsledek si žena ponese v životě dál. Základem je vybrat dobrého odborníka i kliniku, kteří budou garantovat skvělé provedení.. A pak už je možno se těšit z krásného dekoltu. A co vy? Byly byste ochotny ke změně svého poprsí, kdyby vám plastickou operaci někdo zaplatil?

Renáta Šímová