Jen těžko bychom mohli hádat, že pánská mikina s kapucí, v angličtině pojmenovaná milým slovíčkem „hoodie“, má poměrně bohatou a zajímavou historii. Její pronikání do každodenního pánského šatníku můžeme načasovat souběžně s boomem hiphopové hudby ve Spojených státech amerických na počátku 80. let. Američtí rappeři sami sebe tehdy stylizovali do role sportovců, ve snaze dosáhnout podobné moci a úspěchu jako světoznámé sportovní hvězdy. S jistotou můžeme konstatovat, že tehdejší oděvní giganti by byli o dost chudší bez byznysové spoluúčasti jmen jako MC-Hammer nebo Run-DMC.

Z ringu do ulic

Hip-hopová vlna se dále rozšířila ve svébytnou street kulturu, která nicméně stále kladla důraz na hip-hopový archetyp síly a postavení v komunitě. Pánská mikina s kapucí, jejímž nejslavnějším nositelem kdysi býval nikoli rapper, ale boxer Rocky Balboa, se stala ikonickou, nepostradatelnou součástí šatníku generace, která vyrostla na rýmech a beatech. Ať už se tedy cítíte býti sportovcem, hip-hopperem nebo člověkem, který rád tráví čas v ulicích a hoodie nevlastníte, utíkejte honem jeden exemplář pořídit.

Pánské mikiny – příběh hoodie nekončí

Svůj už tak značný vliv ale pánské mikiny posilují dál. Již několik let se v Londýně šíří specifická teenagerská móda – hoodies s horizontálními černobílými pruhy. Jedná se o poněkud parodickou poctu komiksovým lupičům, známým ze stránek barevných magazínů. Takoví lupiči ve svých rukou často nosili pytle s penězi označené slovem „SWAG“. Že vám to něco připomíná? Jistě, SWAG trend už stačil dorazit i k nám.

Náznak vzdoru, nebo krok ke komfortu?

Je zvláštní, že hoodie, kdysi uznávaná jako symbol moci a úspěchu, se později stala vzpomínkou na postavy zlodějíčků. Odborníci se nicméně domnívají, že se příchylnost teenagerů k parodickým postavičkám značí spíše jakýsi pocit nepochopení a existence na okraji společnosti. A tak se pánská mikina s kapucí šíří dál. Přenesení sportovního a volnočasového oblečení do každodenního odívání údajně naznačuje tendenci vzdalovat se sešněrovanému světu kancelářských obleků a školních uniform a rovněž poukazuje na moderní tendenci usilovat o minimalistický, pohodlný šatník, tvořený menším počtem navzájem dobře kombinovatelných kusů.

Nejen sport a rap

I přes oblibu hoodie konkrétními subkulturami se dnes jedná o silně variabilní kus pánského šatníku, který nenosí jen hip-hoppeři a SWAG teenageři, ale i bikeři, příznivci metalu a rocku, vysokoškolští studenti a zkrátka všichni ti, kteří chtějí svým oblečením vyjádřit své názory či preference. Tím, že mikiny s kapucí jsou většinou pohodlné kusy volného střihu, poskytují dostatek prostoru k výrazným potiskům a výšivkám. V současné době se stále více prosazují mikiny vyšívané, popřípadě zdobené velkým množstvím dekorativních prvků – s kdysi obyčejného a jednoduchého kusu se tak stává luxusním, žádaným zbožím, které je nedílnou součástí proudu takzvaného high-end streetwear, jehož zástupci mnohdy připomínají spíše umělecká díla.

Kombinovatelnost a variabilita

Od ryze sportovního kousku urazila mikina velký kus cesty – je dnes součástí každodenního šatníku s obrovským množstvím kombinací napříč styly. Nemusíte se ji bát kombinovat s elegantním kabátem, rebelskou koženou bundou, nebo jen tak vyrazit na procházku v teplákové soupravě, jejíž je součástí. Nebojte se mikinou vyjádřit svůj názor a preferenci – pokud neseženete ten pravý kousek, lze využít možnosti potisku na zakázku. Rozhodně totiž nelze rozporovat její pohodlnost – vlastnost, jež mnoha moderním módním prvkům schází. Ani tato klíčová vlastnost nicméně nepasuje mikinu do role vhodného kandidáta pro účast na formálních akcích.

Renáta Šímová
Latest posts by Renáta Šímová (see all)

Renáta Šímová

S manželem chováme psy na jednom malebném statečku v Českém středohoří, profesně se jinak věnuji reklamě a marketingu. Nápad blogovat mi vrtal v hlavě už dlouho, pár článků jsem už v životě také napsala, takže když mi přišla nabídka přispívat také sem, neváhala jsem ani na vteřinku. Doufám, že se vám budou moje texty líbit.