Jen těžko bychom mohli hádat, že pánská mikina s kapucí, v angličtině pojmenovaná milým slovíčkem „hoodie“, má poměrně bohatou a zajímavou historii. Její pronikání do každodenního pánského šatníku můžeme načasovat souběžně s boomem hiphopové hudby ve Spojených státech amerických na počátku 80. let. Američtí rappeři sami sebe tehdy stylizovali do role sportovců, ve snaze dosáhnout podobné moci a úspěchu jako světoznámé sportovní hvězdy. S jistotou můžeme konstatovat, že tehdejší oděvní giganti by byli o dost chudší bez byznysové spoluúčasti jmen jako MC-Hammer nebo Run-DMC.

Z ringu do ulic

Hip-hopová vlna se dále rozšířila ve svébytnou street kulturu, která nicméně stále kladla důraz na hip-hopový archetyp síly a postavení v komunitě. Pánská mikina s kapucí, jejímž nejslavnějším nositelem kdysi býval nikoli rapper, ale boxer Rocky Balboa, se stala ikonickou, nepostradatelnou součástí šatníku generace, která vyrostla na rýmech a beatech. Ať už se tedy cítíte býti sportovcem, hip-hopperem nebo člověkem, který rád tráví čas v ulicích a hoodie nevlastníte, utíkejte honem jeden exemplář pořídit.

Pánské mikiny – příběh hoodie nekončí

Svůj už tak značný vliv ale pánské mikiny posilují dál. Již několik let se v Londýně šíří specifická teenagerská móda – hoodies s horizontálními černobílými pruhy. Jedná se o poněkud parodickou poctu komiksovým lupičům, známým ze stránek barevných magazínů. Takoví lupiči ve svých rukou často nosili pytle s penězi označené slovem „SWAG“. Že vám to něco připomíná? Jistě, SWAG trend už stačil dorazit i k nám.

Náznak vzdoru, nebo krok ke komfortu?

Je zvláštní, že hoodie, kdysi uznávaná jako symbol moci a úspěchu, se později stala vzpomínkou na postavy zlodějíčků. Odborníci se nicméně domnívají, že se příchylnost teenagerů k parodickým postavičkám značí spíše jakýsi pocit nepochopení a existence na okraji společnosti. A tak se pánská mikina s kapucí šíří dál. Přenesení sportovního a volnočasového oblečení do každodenního odívání údajně naznačuje tendenci vzdalovat se sešněrovanému světu kancelářských obleků a školních uniform a rovněž poukazuje na moderní tendenci usilovat o minimalistický, pohodlný šatník, tvořený menším počtem navzájem dobře kombinovatelných kusů.

Nejen sport a rap

I přes oblibu hoodie konkrétními subkulturami se dnes jedná o silně variabilní kus pánského šatníku, který nenosí jen hip-hoppeři a SWAG teenageři, ale i bikeři, příznivci metalu a rocku, vysokoškolští studenti a zkrátka všichni ti, kteří chtějí svým oblečením vyjádřit své názory či preference. Tím, že mikiny s kapucí jsou většinou pohodlné kusy volného střihu, poskytují dostatek prostoru k výrazným potiskům a výšivkám. V současné době se stále více prosazují mikiny vyšívané, popřípadě zdobené velkým množstvím dekorativních prvků – s kdysi obyčejného a jednoduchého kusu se tak stává luxusním, žádaným zbožím, které je nedílnou součástí proudu takzvaného high-end streetwear, jehož zástupci mnohdy připomínají spíše umělecká díla.

Kombinovatelnost a variabilita

Od ryze sportovního kousku urazila mikina velký kus cesty – je dnes součástí každodenního šatníku s obrovským množstvím kombinací napříč styly. Nemusíte se ji bát kombinovat s elegantním kabátem, rebelskou koženou bundou, nebo jen tak vyrazit na procházku v teplákové soupravě, jejíž je součástí. Nebojte se mikinou vyjádřit svůj názor a preferenci – pokud neseženete ten pravý kousek, lze využít možnosti potisku na zakázku. Rozhodně totiž nelze rozporovat její pohodlnost – vlastnost, jež mnoha moderním módním prvkům schází. Ani tato klíčová vlastnost nicméně nepasuje mikinu do role vhodného kandidáta pro účast na formálních akcích.

Renáta Šímová